N. Horváth Béla: Nép és nemzet. Illyés Gyula I. 1902-1944
Nagy munkát vállal magára, aki Illyés Gyula hosszú és változatos életútjának és pályájának monografikus bemutatására vállalkozik. mert egyszemélyes nemzeti intézmény volt. Kedvét lelte az ellenzéki szerepben, egyaránt bírálta és elutasította a feudális, kapitalista és kommunista rendszereket. mégis párbeszédképes volt és maradt a mindenkori hatalom vezetői számára, akik számoltak vele, figyeltek rá. Kritikusai sokféle kettősséget mutattak ki nála. Én azt tartom személyisége leginkább figyelemre méltó ellentmondásának, hogy miközben sokszor állt ki ügyekért és kockázatot is vállalt értük, tehetsége volt a kompromisszumokhoz is, eredményesen tudott közbenjárni másokért és önmagáért.
N. Horváth Béla megjelent kötete, monográfiájának első része 1944-ig tekinti át hőse pályáját. Kitér minden fontosabb eseményre Illyés életében, és messzemenően figyel sokirányú tájékozódására, irodalmi és politikai küzdelmeire, művészi és mozgalmi teljesítményére. A könyv az életmű egészéhez viszonyítva arányosan szól a részletekről. Bár többet olvashatunk irodalmi vitákról és állásfoglalásokról, mint verseskötetekről és prózai művekről, erről legalább annyira tehet könyvének hőse, mint szerzője. De N. Horváth túl takarékosan bánik a terjedelemmel, aminek elsősorban az életrajzi ismertetések és a verselemzések látják kárát. Viszonylag ritkán fordul elő, hogy egy-egy vers tüzetesebb értelmezést kap.
Kíváncsian várom a folytatást. Az 1945 utáni pályaszakasz még több „kényes” kérdést vet fel, még nagyobb feladatok elé fogja állítani a szerzőt.
A teljes szöveg az Irodalomtörténeti Közlemények 2023. 5. szám. 661-667. oldalán vagy IDE KATTINTVA olvasható.
Kapcsolódó anyag
N. Horváth Béla köszöntése
Veres András: József Attila és Illyés Gyula