Művészet és pszichoanalízis – Végzet és komponálás
Kedves Érdeklődő! Kedves Barátunk!
Tisztelettel meghívjuk a Ferenczi Sándor Egyesület, a József Attila Társaság és a Petőfi Irodalmi Múzeum közös rendezvényére, a Művészet és pszichoanalízis előadás- és műhelybeszélgetés-sorozat 23. évadának következő rendezvényére.
Turandot hercegnő története a perzsa költő Nizami Gandzsavi szerelmes költeményéből született. A Puccini által kért Turandot-átiraton alapuló opera ősbemutatóján Toscanini karmester a Liu halála után a következő szavak kíséretében tette le a pálcát: „Itt halt meg a maestro”.
Turandot hercegnő generációkon átívelő átokból eredő tudattalan traumaszorongását aktiválja. Vérszomjas és jéghideg szívvel fejezi le kérőit, miközben a dinasztia fenntartása lenne a fontos. Elgondolkodtat minket, hogy milyen trauma érhette a hercegnőt, amiért ilyen kegyetlenül bánt a férfinemmel? Milyen elfojtások mentén jelenik meg a szerelem az operában, hogyan mutatkozik meg az ösztönszféra működése az egyén és a kultúra vagy Isten képében? Hiszen Turandot látszólag érzéketlen, de valójában másra sem vágyik, mint Kalaf herceg közeledésére. További falat húz maga köré egy rejtvény átkával melyre, a – szintén hercegbe szerelmes – szolgálólány Liú felelhetne, aki inkább saját halálával menti meg a férfit, mint hogy elárulja őt. Halálát követően Puccini a feláldoztatás pillanatában hosszas betegség után gégerákban meghal.
BAUER ANDREA, operaénekes-hangterapeuta előadása
ZONGORÁN KÍSÉR:
GÁRDOS ÉVA, zongoraművész
IDŐPONT:
2024. október 4. (péntek) 18:00
HELYSZÍN:
Petőfi Irodalmi Múzeum
(1053 Károlyi utca 16.)
A részvétel INGYENES.
Minden érdeklődőt szeretettel várunk!!!
Facebook-esemény
A sorozat szerkesztője:
TAKÁCS MÓNIKA
Kövess bennünket a Facebookon! Lájkolod?